Rüya Tabirleri

İslami Rüya Tabirleri

Rüya Yorumları

ve Rüya Hakkında Herşey

Tarihte Rüya Tabirleri

Rüyaların geçmişi en az insanlık tarihi kadar eskidir. Tarihte rüya tabirleri M.Ö 4000li yıllara kadar uzanmaktadır. Yapılan arkeolojik kazılarda kil tablet üzerinde bulunan bu rüyalar, tarih boyunca hep ilgi gördüğünü ve önemsendiğini göstermektedir. Zaten insanın doğası gereği merak duygusu hep vardır. Üstelik gizemli konularda merak kat kat artmaktadır. Rüyalarda esrarengiz oluşumu ve vermiş olduğu mesajlar nedeniyle tarih boyunca hep merak edilmiştir. Görülen rüyalardan büyük bir kısmı hatırlanmamaktadır. Fakat hatırlanan kadarını hep yorumlatmak ve ne anlama geldiğini öğrenmek istemişizdir. Bilinçaltımızda yer edinen olayların rüyamızda ortaya çıkması, bizlere belki de farkında olmadığımız ama etkisi altında olduğumuz herhangi bir şeyi işaret ediyor olabilir. Bu nedenle rüya tabirleri insanlık tarihi boyunca büyük ilgi görmüştür. Eldeki belgelere göre de tarihte rüya tabirleri yapıldığı ve ilk çağlara kadar dayandığı görülmektedir.

Tarihte rüya tabirleri, toplumdan topluma farklılık göstermiştir. İlkel kabileler rüya hali ile uyku halini ayırt edemeyerek gizemli bir güç olarak anlamlandırmıştır.  Dini inançlara göre de rüya tabirleri büyük değişiklikler göstermektedir. Eski Yunanlılar ve Romalılar rüyaların ilahi kaynaklardan olduğuna inanırdı. Onlara göre rüyalar, kendilerine Tanrı veya ölüler tarafından verilen mesajlardan oluşmaktaydı. Bu mesaja büyük önem verip hayatlarını bu doğrultuda devam ettirirlerdi. Gelecek ile ilgili bir durum hakkında mesaj ya da ipucu alabilmek için çok uğraşmışlar, hatta rüya türbeleri inşa etmişlerdir. İşi daha da büyütüp askeri hareketlere ve müdahalelere kadar götürmüşlerdir.

Hellenistic dönemde rüyaların hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılabileceği düşüncesi üzerinde durulmuştur. Asclepieions adlı tapınaklar inşa ederek, hastaların buralarda yatmaları ve gördükleri rüyaların hastalığının tedavisi için bir iz, işaret olduğuna inanılmıştır. Hatta tıbbi konularda doktorlara yardımcı olunmuştur.

Mısırlıların rüyalara önem verdikleri ve hiyerogliflere kaydettikleri görülmektedir. Canlı ve mantıklı rüya görenlerin kutsal olduğuna inanmışlardır.

Çinliler, ruhun rüya alemine gittiğini ve bu esnada bedeni terk ettiğine inanmaktadır. Aniden uyandırıldıklarında ruhun bedene dönemeyeceği ve öleceğine inanmaktadır. Bu nedenle çalar saat konusunda oldukça temkinli davranmaktadırlar.

Ortaçağ Avrupası’nda rüyaların şeytani olduğu kabul edildi ve amacı rüyayı gören kişiyi yoldan çıkarmak olarak düşünüldü.

Görüldüğü gibi tarihte rüya tabirleri, zaman, mekan ve topluma göre muhtelif olarak yapılmıştır.

Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın, Cevaplayalım!

RüyaTabirim.Gen.TR, büyük bir Rüya Tabirleri Arşividir. Rüya Tabirleri hazırlanırken, bu konuda uzmanlaşmış kişiler ve kaynakları kullanmaktayız.

RüyaTabirim.Gen.TR - Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazıları izinsiz bir şekilde kopyalayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.