Rüya Tabirleri

İslami Rüya Tabirleri

Rüya Yorumları

ve Rüya Hakkında Herşey

Rüya Nedir?

İnsanoğlu var olmasından bu yana pek çok şeyi merak etmiş ve yapılan araştırmalar sonucunda bugünkü noktaya gelmiştir. Fakat bazı konular hakkında gizemi hala çözemeyerek yeteri kadar bilgi sahibi olunamamıştır. Tıpkı rüyalarda olduğu gibi… Peki rüya nedir? Bu yazımızda rüya nedir sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız. Hep beraber bir göz atalım.

Rüyalar zaman, mekan ve dini inanışlara göre zaman içerisinde çok fazla konularda yorumlanmıştır. Rüya nedir sorusunun cevabını arayan bilim adamları ve araştırmacılar imkan verdikçe her şeyi denemiş fakat hala net bir cevap bulamamıştır. Eski dünya olarak bilinen Asya ve Avrupa’da yüzyıllar boyu merak konusu olan rüya üzerinde geniş çaplı araştırmalar yapılmıştır. Fakat bazı konulara açıklık getirilebilirken bazıları ise hala gizemini korumaktadır. En çok kabul gören anlamıyla rüya Allah tarafından gönderilen ilahi mesajlar ve gündelik yaşantı sonucunda bilinçaltına yerleşen durumlardan oluşmaktadır. Peygamber Efendimiz ( S.A.V )’e ilk vahyin uyku halinde geldiği bilinmektedir. Yine Yüce Kitabımız Kur-an’ı Kerim’de önceki peygamberlere de rüya halinde birtakım işaretler verildiğinden bahsedilmesi ve Hadis-i Şerifler’de de bahsedilmesi gibi nedenlerle İslam Alimleri ve araştırmacıları rüya üzerine yoğunlaşmıştır.En yaygın örnek olan Hz. Yusuf’un küçükken gördüğü rüya, Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’i kurban etmesi hususu gibi kıssalar gösterilebilir. Rüyayı tanımlayan alimlerden birisi olan Erzurumlu İsmail Hakkı Bursevi Hazretleri, ünlü eseri Marifetname’de, kalbin ve ruhun ölüm dışında rüya ve uyku ile temizlendiğini söylemektedir.

Rüya nedir diye araştıran bilim adamları genel olarak bilinçaltında yer alan faktörlerin etkisinde görüldüğünden bahsetmektedir. Söz konusu yaşantılar sonucunda farkında olunmayan pek çok şey bilinçaltında yer edinerek rüyalar vasıtasıyla gün yüzüne çıkmaktadır. Çoğunlukla da hatırlanmayan bu rüyalar bilinçaltında durarak zaman zaman hatırlanır gibi olmaktadır. Bir diğer rüya şekli de gelecek ile ilgili verilen bir mesaj, bir işaret olmaktadır. Çoğu zaman ne olduğu rahatlıkla anlaşılamayan bu rüyaların çok iyi bir şekilde yorumlanması ve verilen mesajın iyi alınması gerekir.  Bir diğer rüya şekli ise şeytani kaynaklı rüyalardır ve ne olduğu çoğu zaman anlaşılmayan kopuk kopuk rüyalardır.

Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın, Cevaplayalım!

RüyaTabirim.Gen.TR, büyük bir Rüya Tabirleri Arşividir. Rüya Tabirleri hazırlanırken, bu konuda uzmanlaşmış kişiler ve kaynakları kullanmaktayız.

RüyaTabirim.Gen.TR - Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazıları izinsiz bir şekilde kopyalayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.