Rüya Tabirleri

İslami Rüya Tabirleri

Rüya Yorumları

ve Rüya Hakkında Herşey

Bilinçaltı ve Rüya

İnsanların yaptıkları veya yapmadıkları hemen her şeyin sorumlusu olarak biliçaltı gösterilmektedir. Bilinçaltı ve rüya kavramı da bu şekilde açıklanmaktadır. Dünyaca ünlü bilim adamları S. Freud ve C. Jung bilinçaltı ve rüya kelimelerini birlikte ele alarak incelemişlerdir. Elde ettikleri verilere göre rüyalar, bilinç ve bilinç dışının birlikte etkileşimleri sonucunda ortaya çıkıyor. Bilinç altında yer alan zihinsel süreçler baskın çıkarak rüya oluşumuna ön ayak oluyor. S. Freud’ a göre rüyaları oluşma sebebi oldukça açık ve nettir. Freud rüyayı , bilinçaltında yer alan arzu, istek ve çatışmaların ortaya çıkardığı sonuç olarak yorumlamaktadır. Bu durumda bilinçaltı ve rüya birlikte ele alınmalıdır. Böylece rüyalar aslında insanın hayatına yön veren bilinçaltına açılan bir kapı olarak üzerinde durulması greken önemli bir kapıdır. Freud’a göre bazı rüyalar ve sembolleri hemen herkeste aynı etkiyi gösterir. Evrensel olarak nitelendirilen bu semboller her yerde aynı anlamdadır. Örneğin rüyada görülen doğumun veya cinsel ilişkinin işareti olan su, her yerde ve herkeste aynı anlamı fade etmektedir.

Bilinçaltı ve rüya kavramlarını psikolojik anlamda inceleyerek ilişkilendiren Freud’un yanı sıra çağdaş bilim adamı Jung da bütün insanlığın birleştiği ortak bir bilinçaltından bahsetmektedir. Freud, her şeyin doğumla başladığını ve bireysel rüyaların doğumdan itibaren bilinçaltında yer edinen psikolojik etmenlerden kaynaklandığını söylemektedir. Freud’un bu sözlerini biraz daha genişletirsek insan davranışlarında ve olaylara karşı verilen tepkilerde de bilinçdışı nedenlerin etkin rol oynadığını görmekteyiz.

Yapılan araştırmalar sonucunda normal bir insan beyninin sadece % 2’lik bir kısmını kullanabiliyor. Bu kısımda farkında olduğumuz gündelik şeyler saklı duruyor. Oysa ki % 98’lik diğer kısımda ise neler olup bittiği hakkında en ufak bir fikrimiz yok. İşte bu kısım ise bilinçaltımız olarak nitelendirilmektedir ve asıl film orda kopmaktadır. Vücudumuzdaki her türlü hareketi ve değişimi kontrol eden % 98’lik kısım, buz dağının görünmeyen kısmı gibidir adeta. Sessiz ve derinden gider. Asıl kontrol mekanizması orasıdır. Bizim belki farkında olmadığımız en ufak bir ayrıntı dahi bilinçaltında kendine yer edinerek depolanır. Mesela birisini hiç sevememişizdir ve nedeni de yoktur açıkçası. Fakat bu işin sırrı o kişinin bizim bilinçaltımızda bıraktığı olumsuz bir izdir ve biz bunun farkında değilizdir.
paper writer

Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın, Cevaplayalım!

RüyaTabirim.Gen.TR, büyük bir Rüya Tabirleri Arşividir. Rüya Tabirleri hazırlanırken, bu konuda uzmanlaşmış kişiler ve kaynakları kullanmaktayız.

RüyaTabirim.Gen.TR - Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazıları izinsiz bir şekilde kopyalayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.