Rüya Tabirleri

İslami Rüya Tabirleri

Rüya Yorumları

ve Rüya Hakkında Herşey

Kötü Rüya Görünce Ne Yapılmalı?

Gördüğümüz rüyalar bazen kötü olmaktadır ve bizleri korkutmaktadır.Bizlerin canını sıkan ve huzursurluk veren kötü rüya görünce ne yapılır? Üzülmemize sebep olan kötü rüya görünce ne yapılmalı diye merak edenler için yazımızın devamında detyalı bilgi vereceğiz.

Rüyalar, hem maddi anlamda hem de manevi anlamda büyük önem taşımaktadır. Gelecekten ziyade geçmiş yaşantıların etkisi altında şekillenen rüyalar bazen sahih olurken bazen de şeytani olmaktadır. Şeytani olan rüyalar yalan rüyalardır ve çoğu zaman insanlara korku ve ürperti verir. Üstelik bazı kişiler gördüğü rüyanın dehşetinden uzun süre kurutlamayarak büyük sıkıntı çekmektedir. Ruhsal açıdan büyük bir çöküntüye neden olan kötü rüya görünce ne yapılır? Dini açıdan ele aldığımızda inançlı olan bir Müslüman, gördüğü kötü rüyanın olumsuz etkilerinden ve şerrinden Yüce Mevlamıza sığınmalıdır. Kötü rüya görüldüğünde Allah’a yalvarmak ve olumsuz etkisinden kurtulmak istemenmelidir. Bu tür rüyaların etkisinden kurtulabilmek için amnevi önlemlerin yanı sıra maddi davranışlarla da mücadele vermek gerekir. Bilinçaltımızda yaşanan bir durum ile ilgili gördüğümüz kötü rüyanın etkisinden kurtulmak için öncelikle bilinçaltımızdaki durumu düzeltmemiz gerekir. Gündelik yaşamda çok zor durumda kaldığımızda, üstesinden gelmekte zorluk çektiğimiz bir olayda dua etmek ve Allah’tan yardım dilemek lazım gelir. O kimsesizlerin kimsesidir ve güçsüzlerin gücüdür. Kimseye kaldıramayacağından fazla bir yük yüklemez. Salih bir müslüman bunun bilincinde olarak umutsuzluğa, hüzne ve kedere kapılmaktansa O’ndan af ve mağfiret diler.

Nitekim görülen kötü rüyaların yorumlanması son derece önemlidir. Hayatımızda olumsuz bir etki katan kötü rüyaları salih ve doğru kişilere yorumlatmak gerekir.
Peygamber Efendimiz ( S.A.V ) kötü rüya görünce ne yapılır diye merak edenler için şöyle buyurmuştur: Kötü rüya gören uyanınca sol tarafına üç defa tükürüp, şeytanın şerrinden Allah’ü teâlâya sığınsın. Bu takdirde rüya, ona zarar vermez.” (Müslim) Peygamber Efendimizin bir sözü, bir tavsiyesi biz müslümanlar için emir niteliğindedir ve yapılması icap eder. Bu sayede hem kötü rüyanın etkisinden kurtuluruz hem de Peygamber Efendimizin Hadis-i Şerif’ine uyarak sünnet işlemiş oluruz. Bir başka Hadis-i Şerf’te ise Ebu Said el Hudri (r.a.)’den rivayetle şöyle buyurmuştur: “Herhangi biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah’tandır. Allah’a hamdetsin ve gördüğünü anlatsın. Hoşlanmadığı cins bir rüya görürse bu şeytandandır onun şerrinden Allah’a sığınsın ve onu hiçkimseye anlatmasın böylece o rüya ona zarar vermez.” (Buhârî, Ta’bir: 27)

“Kötü Rüya Görünce Ne Yapılmalı?” için Bir Yorum Yorum Yapıldı

  1. türkan dedi ki:

    rüyam da oğlumun fotoğrafını görüyorum ama biraz değişik cıkmış yorumlarsanız sevinirim

Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın, Cevaplayalım!

RüyaTabirim.Gen.TR, büyük bir Rüya Tabirleri Arşividir. Rüya Tabirleri hazırlanırken, bu konuda uzmanlaşmış kişiler ve kaynakları kullanmaktayız.

RüyaTabirim.Gen.TR - Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazıları izinsiz bir şekilde kopyalayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.