Rüya Tabirleri

İslami Rüya Tabirleri

Rüya Yorumları

ve Rüya Hakkında Herşey

İslami Rüya Tabirleri

İnsanlık tarihinin en çok merak ettiği konulardan birisi de rüyalar olmaktadır. Rüyaların hayatımızda büyük bir önemi vardır. Çoğu zmaan hayatımıza yön veren ve bizleri bilgilendiren rüyaların yanı sıra saçma sapan, alakasız rüyalar da olabilmektedir. Bu nedenle hangi rüyaya inanılıp hangisini yalan olarak niteleyeceğimizi iyi ayırt etmek gerekir. Peki insanlar neden rüya görür, dinen hükmü nedir, İslami rüya tabirleri nelerdir? Hep beraber bu soruların cevabına kapsamlı bir şekilde göz atalım.

Rüyalar, hem Kur’an-ı Kerim’de hem de Hadis-i Şerif’lerde yer almaktadır. En yaygın örneği olarak Hz. Yusuf’un Mısır Kralı’nın rüyasını yorumlaması ve doğru çıkmasından bahsedilir. İslami rüya tabirleri nelerdir diye merak edenlere en iyi örnekl olarak gösterilebilir. Bilindiği üzere Hz. Yusuf, kralın gördüğü rüyada yedi besili ineğin yedi zayıf ineği yediği ve yedi yeşil başak ile yedi kuru başağı yorumlamıştı. Kral bu rüyasını Hz. Yusuf’a yorumlatmadan önce ülkede ne kadar büyücü, sihirbaz, bilgin, rüya yorumlayan varsa çağırır ve rüyasını anlatır. Fakat topladığı kişiler bu rüyanın karmaşık olduğunu ve kendilerinin yorumlayamadıklarından bahseder. O esnada Hz. Yusuf’un zindan arkadaşı kralın bu rüyasını Hz. Yusuf’un yorumlayabileceğini söyler. Bunun üzerine Kral o adamı gönderir ve o da kralın rüyasını Hz. Yusuf’a anlatır. Hz. Yusuf rüyayı şu şekilde yorumlar: ” 7 yıl boyunca bolluk olacak ve bu 7 yıldan sonra büyük kuraklık olacak. Bu endenle 7 yıl bolluk süresince ekinleri depolayın. Ardından gelen kıtlık bu ekinlerinizin büyük çoğunluğunu bitirecektir. Ardından öyle bir gelecek ki, bolluk, bereket olacak, yağmurlar yağacak. “  Ardından Hz. Yusuf’un suçsuzluğu ispatlandı ve kral onu Mısır hazinesinin başına geçirdi.

Yakın geçmişimize bakıldığında sahabelerin Hz. Peygamberimize gördükleri rüyaların yorumlarını sordukları bilinmektedir. Hadis-i Şerif’lerde bundan bahsedilmektedir. Örnek olarak şu Hadis-i Şerif gösterilebilir: Hz. Enes (radiyallahu anh) anlatıyor: “Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)’in şöyle söylediğini isittim: “Ben bu gece, rü’yamda, kendimi Ukbe İbnu Rafi’in evinde imişim gördüm. Orada bana İbnu Tab denen cinsten taze hurma getirildi. Ben bu rüyayı şöyle te’vil ettim: “Yükselme dünyada bizimdir, ahirette de hayırlı akıbet bizimdir, dinimiz de tamamlanmıştır.”

Rüya tabirleri güvenilir kişiler ve kaynaklar tarafından yapılmalıdır. Bu endenle İslami açıdan değerlendirilmeli ve salih kişilere ya da onların eserlerine göre yorumlanmalıdır.

It is quite possible for even 3 types of essays a student to compose a paper.

“İslami Rüya Tabirleri” için 12 Geri Bildirim Yorum Yapıldı

 1. mehmet atak dedi ki:

  Ben bERAaT KANDİLİ Bİ RÜYA GÖRDÜM PAZARI PAZARTESİYE BAGLAYAN GECE O GECE RÜYAMDA ZİKİR CEKİYODUM AZIMDAN HEP ALLAH CIKIYODU YANIMDA COK ADAM WAR HALKA İÇİN DEYİZ AMA DAMLAR NUR YÜZLÜ YEŞİL TAKKELİYİZ COK GÜZELDİ HEP ALLAH DİYORUZ SONRA SABAH NAMAZINA UYANDIM GERİ YATTIM BU SEFER RÜYAMD 100 AŞKIN KÖPEK ÖLÜSÜ GÖRDÜM ACABA NE ANLAMA GELİYO MERAK ETTİM.

 2. emel dedi ki:

  rüyamda hafız olan arkadaşımın gittiği kursa yazılmışım çalışan bir bayanım rüyamda hocamın demesiyle işi bırakıp kursa yazıldım konyada eski toprak bir kurs orda bana ait bir oda verdiler oda iyi odalardanmış.bana gösterilen odada iki kız ikindi namzı kılıyo.bende diyorum bende hemn ikindi namazın farzını kılıyım diye ama namaz kıldığımı görmedim .hocam hafız olan arkadaşım kursun salonunda sohbet ediyoruz.saçlarım açık oranın öğretmeni erkek seslenmeden içiri giriyo bende kızıyorum hemen başımı örtüyorum dışarı çıkarken örtündüğüm dış eşarbım gökyüzünde rüzgar üçürmuş gidiyo bende hemen onu tuttum hocam beni buraya getirdi ama pek dini kurallara icabet etmiyolar ( haremlik selamlığa) acaba burdan gitsemmi uygundeğilse diyorum sonra hocam beni buraya getirdi duruyum diyorum.arkadaşım aldığı notları bana gösteriyo benim kullandığım yaldızlı kalemle notları almış ilk aldığında notları ne kadar küçükmüşün diyorum notlarına bakıyorum güzel ve tertipliydi bende böyle not alacam diyorum bende heyecan vardı ezber yapacam nasılyapacam ben ezberim o kadar kuvvetli değil ama allah yardım eder yaparım inş diyorum

 3. Ergünal YÜRÜK dedi ki:

  Ben alt kademedeki bir memurum. Rüyamda Vali yardımcısı olduğumu gördüm. Vali ve diğer yardımcılarla birlikte büyük bir salonda Vali nin daveti ile oturup sohbet ettiğimi gördüm. Yalnız kaldığım ve Vali yardımcısı olarak görevimi yapmaya çalıştığım sırada rüyamda tanıdık bir gazeteci bayanın espiri ile sürekli elbisemi kirlettiğini gördüm. daha sonra aynı görevi başka bir mekanda yaparken o kadın gazetecinin olmadığını ve görevimi rahatça yaptığımı gördüm.

 4. harun dedi ki:

  insan şekline bürünmüş şeytan ile mücadele

 5. ayşegül dedi ki:

  rüyamda çok fazla yüksek gerilim hattı oldugunu gördüm.

 6. saltuk dedi ki:

  rüyamda islami bir savaştayım ve müslümanlara karşı savaşıyorum mısır ordusundayım ve ordunun en iyi savaşçısıyım savaşı kazanıyor ve islam tarihindeki hz muhammed’in yanında bulunan büyük mevkide bulunan yanlış hatırlamıyosam 4 veya 5 büyük zad benle çarpışmak için geliyolar ve ordunun komutanı benim en iyi savaşçı olduğumu söylüyor onlara ve içlerinden bir tanesini öldürüyorum sonra hızlıca başka bir yerde bir kölenin yanında buluyorum kendimi ve bana çektiği azabı anlatıyor ve benim gözümde canlanıyor ellerinden bağlı güneşin altında etinin ve derisinin piştiğini dokunarak etinin ve derisinin vucudundan çıktığı canlanıyor gözümde ve siyah zehirli yılanların onu defalarca soktuğu halde ölmediğini anlatıyor ve o an korkuyla uyanıyorum

  not: müslümanım fakat son zamanalarda dinimden şüphe ettim sonra tekrar iman etmeye başladım islamı farzları keyfiyetten uygulamayan bir insanım rüyamın tabirini bekliyorum

 7. saltuk dedi ki:

  rüyamda bir papazı yakasından tutup duvara çarparak öldürdüğümü ve boynundaki hacı yere fırlatıp ezerek parçalalıyordum ve uyandım rüyamın tabiri nedir acaba ?

 8. özlem dedi ki:

  Merhaba
  Rüyamda tanımadığım bi erkeğin cinsel organını görüyordum genelde kadın ölümüne yorumluyorlar ama ben yine de sizin de görüşünüzü almak istedim .

 9. Abdulkerim dedi ki:

  Benim eşim epilepsi hastası rüyasında tandır başında ona bir kadın ekmek vermiş ve ona iyileceği söylemiş Allah hayra yorsun

 10. sevilay dedi ki:

  bir yatakta yattığımı görüyorum ve üzerime bulgurdan bir örtü örtülmüş gibi görüyorum acaba ne anlama gelmektedir

 11. selen dedi ki:

  Rüyamda aynaya bakıp saç derimde ufak kırmızı top şeklinde bişiler olduğunu farkettim ama henüz ne olduğunu bilmiyordum yanımda tesadüfte öğretmenim vardı ona sordum oda saç derimdeki o toplardan birini çekip kiraz olduğunu söledi ve yedi onu ve böle bir kaç kişiye daha gösteriyordum ama ben çok şaşırıyordum rüyadakiler ise normal karşılıyorlardı .

 12. ökkeş dedi ki:

  rüyada adam öldürmek ne anlama gelir acaba?

Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın, Cevaplayalım!

RüyaTabirim.Gen.TR, büyük bir Rüya Tabirleri Arşividir. Rüya Tabirleri hazırlanırken, bu konuda uzmanlaşmış kişiler ve kaynakları kullanmaktayız.

RüyaTabirim.Gen.TR - Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazıları izinsiz bir şekilde kopyalayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.