Rüya Tabirleri

İslami Rüya Tabirleri

Rüya Yorumları

ve Rüya Hakkında Herşey

Rüyaların Önemi

Rüyalar üzerinde tarih boyunca yapılan araştırmalar halen büyük ilgi görmektedir ve tam olarak tüm sorulara cevap bulunamamıştır. Gizemli bir konu olması ve dini açıdan da önem arz etmesi nedeniyle her zaman ilgi ve merak uyandırmıştır. Rüyaların önemi, yaşanılan zamana, mekana ve içerisinde bulunulan toplumun yaşayış ve inançlarına göre değişiklikler göstermiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda rüyalar ve rüyaların önemi hakkında şu konularda hem fikir edinilmiştir.

  • Rüyalar Allah’tan, şeytandan ve meleklerden gelmektedir. Bu rüyalar geliş kaynağına göre bir mesaj, uyarı olabileceği gibi tamamen saçma ve anlamsız da olabilir.
  • Bilinçaltında yer edinen her türlü şey uyku halindeyken baskın hale gelerek rüya şeklinde görülebilmektedir.
  • Rüyaların büyük bir kısmı uykunun rem evresinde görülmektedir.
  • Rüyaların büyük bir kısmı hatırlanmamaktadır. Fakat yapılan egzersizler ve uğraşlar sonucunda hatırlama oranı yükseltilebilmektedir.
  • Rüyalar bilim adamları ve din bilginleri tarafından her zaman araştırma konusu olmuştur. Elde edilen veriler sonucunda hala gizemini koruyan konular bulunmaktadır.

Araştırmalar neticesinde hala gizemini koruyan rüyalar, çoğu kimse tarafından büyük ilgi görür. Öyle ki tarihe dönüp baktığımızda bir dönem anlamlı rüya görenlerin mübarek sayıldığı ve anlamsız saçma sapan rüya görenlerin ise şeytan tarafından aldatıldığına inanılmıştır.

Bilimsel olarak ele aldığımızda rüyaların önemi ise biraz daha değişik olmaktadır. Araştırmalara göre uyku 4 evreden oluşur ve son kısmı rem evresi olarak bilinir. Rüyaların büyük bir kısmı rem evresinde görülmektedir. Bu evre uykunun son kısmı olduğu için rüyalar genellikle sabaha karşı görülmektedir. Rem uykusunu tam olarak alamayan kişilerde aşırı stres ve asabilik gözlemlenmiştir. Rüyaların önemi ilgili en iyi araştırma, rem uykusundan mahrum bırakılan kişiler üzerinde yapılmıştır. Yapılan araştırmada normal bir insan grubu kontrol altına olarak gündelik uykularına yatırılmış. Ardından uykunun son kısmı olan rem evresini uyumalarına engel olunarak uyandırılmışlar ve bir süre sonra tekrar uyumaları sağlanmıştır. Uyku miktarı olarak normal bir günde uyudukları kadar uyutulan bu grup daha sonra normal işlerini yapmak üzere ayrılmışlar. Fakat yapılan gözlemler sonucunda rem uykusundan mahrum bırakılan bu kişilerin stresli ve asabi oldukları gözlemlenmiştir.

Bu araştırma sonucunda rüyaların insan hayatı açısından önemli olduğu ve gerekli olduğu tespit edilmiştir. Özellikle stres ve asabiyetin engellenebilmesi için iyi bir fırsat olduğu da söylenmektedir.

 

Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın, Cevaplayalım!

RüyaTabirim.Gen.TR, büyük bir Rüya Tabirleri Arşividir. Rüya Tabirleri hazırlanırken, bu konuda uzmanlaşmış kişiler ve kaynakları kullanmaktayız.

RüyaTabirim.Gen.TR - Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazıları izinsiz bir şekilde kopyalayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.