Rüya Tabirleri

İslami Rüya Tabirleri

Rüya Yorumları

ve Rüya Hakkında Herşey

Rüya ve İslam

Rüyalar ile ilgili araştırmaların kökeni çok eskilere dayanmaktadır. İnsanoğlu çok gizemli ve enteresan şeylerin olduğu rüyaların kaynağını, nedenini, verdiği mesajı, uyarıyı ya da ne anlama geldiğini, gerçek olup olmadığını ve daha pek çok soruyu hep merak etmiştir. Tarih boyunca üzerinde çok büyük araştırmalar yapılmış, birçok veriler elde edilmiştir. Fakat ne olduğu hakkında elde edilen bilgiler dışında cevabı merakla beklenen birçok soru daha bulunmaktadır. İslamiyetle birlikte, Müslümanlar rüya ve İslamı birlikte ele almışlar ve dini açıdan cevap bulmaya çalışmışlardır.

Bazı İslam Alimleri rüyaların rüya melekleri tarafında gösterildiğine inanmaktadır. Bu melekler rüya sahibini alıp bambaşka alemlere götürerek gezdirirler ve bu esnada ona yardımcı olurlar. Bu süreç içerisinde ruh, gördüğü olayları kaydederek, ilerleyen zamanlarda uygun ortam oluşması halinde hatırlar. Bazen hepimize olmuştur mutlaka. İçinde bulunduğumuz anı sanki daha öce yaşamış gibi oluruz ve hatırlamaya çalışırız. Zihnimizi yorarız fakat net bir cevap bulamayız. Dejavu der geçeriz. Fakat bu olay alimlerin açıklamasına göre rüyada gezilip görülen ve yaşanmış bir hadisedir. Akılda yer edinir fakat hatırlanmakta zorluk çekilebilir.

Rüya ve İslam konuları bunun dışında daha farklı kulvarlarda da ele alınmıştır. İslamiyet ile birlikte rüyaların kaynağı hakkında düşünceler değişmiş ve rüyaların 3 farklı şekilde oluştuğu kanaatine varılmıştır. Öncelikle Allah tarafından gösterilen rüyalar vardır ve bunlar açık bir şekildedir. İletilmek istenen mesaj gayet nettir. Örnek olarak; Peygamber Efendimiz  (S.A.V) ‘e gelen ilk vahiy benzer bir şekilde inmiştir. Bir diğer rüya kaynağı ise meleklerdir ve bu tür rüyaların iyi bir şekilde yorumlanması gerekir. Verilmek istenen mesaj açık değildir ve zihni karıştırabilir. Örnek olarak Hz. Yusuf’un küçükken gördüğü 11 yıldızla birlikte ay ve güneşi kendine secde ettiği rüyası gösterilebilir. Ya da Mısır Sultanının gördüğü 7 cılız ineğin 7 besili ineği yemesi ve 7 yeşil başak ile 7 kuru başak rüyası gibi. Bu tür rüyaların doğru bir şekilde yorumlanması gerekir. Bir de şeytani rüyalar vardır. Bu tür rüyalar genelde hiçbir anlamı olmayan birbirinden kopuk, tabiri caizse daldan dala oalrak tabir edilen rüyalardır. Yorumlanmasına da gerek yoktur.

Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın, Cevaplayalım!

RüyaTabirim.Gen.TR, büyük bir Rüya Tabirleri Arşividir. Rüya Tabirleri hazırlanırken, bu konuda uzmanlaşmış kişiler ve kaynakları kullanmaktayız.

RüyaTabirim.Gen.TR - Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazıları izinsiz bir şekilde kopyalayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.